|
||||
Київ |
Про компанію | Новини | Інституційним інвесторам | Приватним інвесторам | Спільне інвестування | Недержавне пенсійне забезпечення | Недержавне пенсійне забезпечення |
Статус фонду, як непідприємницького товариства свідчить про 100% розподіл прибутку фонду між його учасниками, а не між його засновниками.
Пенсійні внески сплачуються лише у національній валюті України, але пенсійні накопичення можуть конвертуватися у валюту або вкладатися в золото, нерухомість, акції тощо.
За рахунок зростання вартості активів фонду зростає прибутковість накопичень.
Індивідуальний пенсійний рахунок- персоніфікований рахунок учасника пенсійного фонду, який ведеться у системі персоніфікованого обліку у визначеному Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення» порядку з метою обліку накопичених в пользу учасника пенсійних коштів.
Пенсійна схема - документ, який визначає умови та порядок недержавного пенсійного забезпечення учасників фонду
У пенсійних схемах відображаються:
Ні, працедавець сам приймає рішення, на користь якого співробітника він платитиме внески і в якому розмірі (встановлює однаковий відсоток відрахувань або може застосувати прогресивну шкалу відсотків відрахувань залежно від розміру заробітної плати)
Ні, внески, що сплатив роботодавець, залишаються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника. Він може продовжувати сплачувати внески до фонду самостійно або доручити новому роботодавцю сплачувати пенсійні внески на свою користь з фонду оплати праці.
Відрахування залишаються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника. Він може продовжувати сплачувати внески до фонду самостійно або доручити новому роботодавцю сплачувати пенсійні внески на свою користь з фонду оплати праці.
Участник може самостійно обирати розмір і періодичність пенсійних внесків і виплат.
Також він має право самостійно встановити свій пенсійний вік ( для чоловіків не менше 50 років, для жінок – не менше 45 років ( вік може бути більше або менше пенсійного віку, встановленого державою, але не більше ніж на 10 років)
Кожний вкладник може укласти один або декілька пенсійних контрактів з адміністратором (адміністраторами) одного або декількох пенсійних фондів на користь їх учасників.Вкладник має право на зміну пенсійної схеми, але не частіше ніж 1 раз на 6 місяців.
Не дивлячись на те, що за українським законодавством держава не несе відповідальності по зобов'язанням НПФ, на нормативному рівні створена жорстка система гарантій захисту інтересів учасників НПЗ.
Для забезпечення захисту майнових прав і законних інтересів учасників і мінімізації ризиків при інвестиційній діяльності з пенсійними активами законодавством України визначені наступні дії:
Пенсійні виплати здійснюються учаснику або його спадкоємцям в грошовій формі за рахунок грошовіх коштів, що накопичені в фонді та обліковуються на індивідуальному пенсіному рахунку учасника при умові досягнення ним права на недержавну (додаткову) пенсію згідно умов діючого законодавства.
Підставою для отримання виплат може бути досягнення учасников пенсійного віку, визначеного ним в заяві про пенсійні виплати.
Розмір пенсійних виплат розраховується виходячи з суми пенсійних коштів (сума взносів+інвестиційний прибуток), що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду.
Пенсійні виплати з пенсійного фонду здійснюються незалежно від отримання виплат по загальнообов’язковому державному пенсійному законодавтсву або інших джерел
Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення» обумовлено, що адміністратор, компанія з управління активами, банк-зберігач несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями перед пенсійним фондом. Також здійснюється жорсткий контроль з боку державних органів діяльності суб’єктів НПО
Всі відрахування, які здійснював роботодавець на користь свого співробітника, є майном виключно такого співробітника і залишаються на індивідуальному пенсиіному рахунку учасника.
В разі смерті учасника фонду, виплата здійснюється його спадкоємцям. Спадкоємець, що вступає в права спадку, повинен по закінченню терміну в два місяці після закінчення строку успадкування, надати Адміністратору заяву про оформлення прав на спадок.
В такому випадку залишок накопичень виплачується одноразово спадкоємцям учасника.
Ви можете здійснювати внески на користь любої особи, але не на всі такі внески будуть розповсюджуватить податкові пільги.
Податкова пільга діє в разі здійснення фізичною особою внесків на користь осіб, що є членами сїм’ї першого ступеня спорідненості.
Згідно Закону України «Про податок на прибуток фізичних осіб», по завершенню підсумкового періоду, фізична особа вказує в своїй податковій декларації суми внесків в НПФ на користь членів сїм’ї першого ступеню спорідненості и в порядку податкового кредита держава повертає 15% від суми в 445 грн (незалежно від того, яку суму було внесено вкладником на користь члена своєї сім’ї)
Для отримання пенсії на визначений строк учасник фонду за два місяці до настання обраного ним пенсійного віку подає заяву адміністратору, в якій вказує коли і яким чином він бажає отримувати пенсію. Учасник обирає строк, на який будут розподілені пенсійні виплати і адміністратор розраховує суми пенсійних виплат для такого учасника.
Вкладник може тимчасово призупинити сплату пенсійних внесків строком до одного року. Ніяких штрафних санкцій Законом не передбачено.
При накопиченні коштів в фонді більше значення має не сума, а строк накопичень. Наприклад ви робите щомісячний внесок в розмірі 100 грн. протягом 10 років або 50 грн. протягом 20 років, Ви сплатите до фонду однакову суму 12 000 грн. (100грн.*12місяців*10років, або 50грн.*12місяців*20років), але при однаковій доходності коштів сума накопичень в кінці строку в другому випадку буде більше майже у 2 рази.
Питання: Яким чином здійснюються пенсійні виплати у фонді? Виплати через банківський рахунок, картковий рахунок тощо, який вказаний учасником.
Пенсію на визначений строк можна отримати при досягненні учасником фонду пенсійного віку. За рішенням учасника він може бути меншим пенсійного віку за загальнообовязковим державним пенсійним страхуванням на 10 років, тобто для жінок 45 років, для чоловіків 50 років.
Також можна отримати одноразову виплату до досягнення учасником пенсійного віку у випадках:
Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг стежить за діяльністю НПФ і Адміністратора. Компанія з управління активами підконтрольна Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку. Нагляд за діяльністю банка-зберігача здійснює Національний банк України.
Учасник фонду - фізична особа, на користь якої перераховуються пенсійні внески до недержавного пенсійного фонду і яка має право на отримання пенсійних виплат з такого пенсійного фонду. Учасниками фонду можуть бути: - громадяни України; - іноземці; - особи без громадянства. Участь фізичних осіб в будь-якому пенсійному фонді добровільна. Фізична особа може бути учасником декількох пенсійних фондів за власним вибором.
Вкладник – особа яка робить пенсійні внески на користь учасника фонду шляхом перерахування коштів до пенсійного фонду згідно з умовам пенсійного контракту. Вкладником може бути сам учасник фонду, подружжя, діти, батьки, роботодавець учасника фонду або професійне об'єднання, членом якого є учасник фонду. У будь-якому пенсійному фонді його учасники можуть бути одночасно і вкладниками такого фонду.
Накопичені пенсійні кошти включаючи власно внески на користь учасника фонду та розподілений на його користь прибуток пенсійного фонду, є власністю такого учасника, якими він розпоряджається відповідно до закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення».
Інформація з індивідуального пенсійного рахунку надається Учасникові Фонду у формі виписки, яка складається українською мовою, підписується представником Адміністратора, який має відповідні повноваження та скріплюється печаткою. Раз на рік Адміністратор зобов'язаний надати виписку Учасникові без станом на кінець останнього дня попереднього фінансового року. Також безоплатно Учасник може отримати виписку для укладення договору страхування довічної пенсії або договору про виплату пенсії на певний термін. Окрім безкоштовної виписки, Учасник може отримати виписку за плату, згідно з тарифами Адміністратора, впродовж всього фінансового року за станом на будь-яку дату.
Учасник ВНПФ "Український пенсійний фонд " щомісяця безкоштовно отримує SMS-повідомлення з інформацією про стан свого індивідуального пенсійного рахунку.
Розмір недержавної пенсії, на яку Ви можете розраховувати, залежить від розміру пенсійних внесків, періоду накопичення цих внесків та професійності управління активами фонду, яка зумовлює суму отриманого інвестиційного прибутку.
Підставами для здійснення пенсійних виплат пенсійними фондами є: - досягнення учасником фонду пенсійного віку (див. „Пенсійний вік” нижче); - визнання учасника фонду інвалідом; - медично-підтверджений критичний стан здоров'я учасника фонду (онкозахворювання, інсульт тощо); - виїзд учасника фонду на постійне проживання за межі України; - смерть учасника фонду.
Пенсійний вік, який визначається учасником фонду, може бути менше або більше від пенсійного віку, який дає право на пенсію згідно загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, але не більше ніж, на 10 років. Тобто на сьогодні такі межі: - для чоловіків від 50 до 70 років; - для жінок від 45 до 65 років.
Пенсійні кошти успадковуються особою (особами), яка є спадкоємцем власника таких коштів згідно з цивільним законодавством України. В цьому випадку, спадкоємець отримує всю суму у вигляді одноразової виплати.
Гарантії захисту пенсійних активів: - суворий контроль з боку держорганів; - щорічний незалежний аудит діяльності НПФ; - нагляд за діяльністю НПФ з боку Ради Фонду; - розподіл функцій і розмежування коштів учасників; - ліцензування діяльності всіх компаній, які обслуговують НПФ; - диверсифікація інвестиційного портфеля; - періодична звітність та оприлюднення інформації про діяльність Фонду.
Мінімальний та максимальний розмір внеску до НПФ необмежений. У пенсійних схемах (ними встановлюються умови пенсійного забезпечення учасників) може передбачатися право Ради Фонду встановлювати мінімальний пенсійний внесок - 10% від мінімальної заробітної плати з розрахунку на один місяць. Але і «мінімум» і «максимум» встановлюється за домовленістю сторін у Пенсійному контракті, тобто в договорі.
Вкладники Фонду мають право змінити пенсійну схему, але не частіше ніж один раз на 6 місяців.
Для фізичних осіб:
Для юридичних осіб:
Ст. 48 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» містить положення, які дозволяють використовувати частину внесків для укладення договорів страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника Фонду. Розмір страхового внеску за таким видом страхування не може перевищувати 1% розміру пенсійного внеску, що сплачується учасником фонду або за учасника, який виявив бажання брати участь у такому виді страхування.
Підприємство може тимчасово припинити пенсійні внески, якщо це передбачено Пенсійним контрактом. У випадку, коли підприємство з будь-яких причин вирішило розірвати Пенсійний контракт, гроші, що обліковуються на індивідуальних пенсійних рахунках його працівників, залишаються власністю цих працівників. Вони можуть продовжити брати участь в НПФ, або дочекатися настання пенсійного віку, передбаченого пенсійним контрактом, після чого вони зможуть отримувати пенсійні виплати.
Компанія з управління активами інвестує активи НПФ в цінні папери і інші фінансові інструменти фондового ринку та поточної ситуації на ринку. Прибутковість вкладень залежить від професіоналізму компанії. В цілях захисту пенсійних грошей від різних ризиків держава встановила певні обмеження на те, як можуть інвестуватися ці гроші. Компанія з управління активами, зобов'язана суворо дотримуватися цих обмежень.
Винагорода компанії з управління активами залежить від величини активів недержавного пенсійного фонду та інвестиційного прибутку від інвестування коштів. Тому КУА інвестуватиме їх так, щоб забезпечити максимальний приріст Ваших грошей.